Enerji Verimliliği İle Enerji Tasarrufu Arasındaki Fark

Enerji Verimliliği İle Enerji Tasarrufu Arasındaki Fark

Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu, birbirleriyle sıklıkla karıştırılmakta olan iki kavramdır. Enerji ile ilgili olan bu iki kavramın arasında aslında büyük fark var. Peki, enerji verimliliği ile enerji tasarrufu arasındaki fark nedir? Bu yazımızda sizin için bu sorunun cevabını verdik.

Enerji Tasarrufu ile Enerji Verimliliği Arasındaki Fark

Enerji verimliliği, enerji tüketiminde yaşam standardını düşürecek farklılıklar yapmadan kişi veya ürün başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Burada enerjinin üretim miktarında ve ekonomik dengesinde herhangi bir değişim olmaz. Enerji verimliliğinde püf nokta, enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemektir. Isı yalıtımı, enerji verimliliği için kullanılabilecek en doğru uygulamalardan biridir. Binanın dış cephesine yapılan yalıtım sayesinde binalarda ısınmak ve serinlemek için daha az enerji harcanır. Binada yaşayan kişiler enerjiyi daha az kullanmak için evlerini daha az ısıtmak durumunda kalmaz. Aksine, daha az enerji kullansalar da evleri daha hızlı ısınır. Teknolojik yeniliklerin kullanımı ile enerji tüketiminin azaltılması ve geri dönüşüm ile yeniden kullanılan enerji kaynakları da enerji verimliliği kapsamına girer. 

Enerji tasarrufu söz konusu olduğunda, kullanıcıların aldığı bir takım tedbirler ön plana çıkar. Enerji tasarrufunda enerji tedbirli olarak kullanılır, kullanılan enerji miktarı kişiler tarafından azaltılır ve böylelikle tasarruf sağlanması amaçlanır.

Dünyada ve ülkemizde enerji verimliliğini teşvik etmek için pek çok çalışma yapılıyor. Türkiye, enerji tüketimi açısından dış ülkelere bağımlı bir ülke olduğundan, enerji tüketimini azaltmak için de bazı önlemler alınması gerekiyor. Bunun için öncelikle enerji tüketimini azaltan teknolojileri kullanmak ve günlük davranışları enerji tasarrufuna uygun olarak yeniden yapılandırmak gerekiyor. Beyaz eşya ya da klima alırken A sınıfı enerji tasarrufu yapan ürünleri tercih etmek, binaların dış cephesine mantolama yaptırmak, düşük enerji tüketimi yapan aydınlatma ürünleri tercih etmek; enerji tasarrufu için alınabilecek kişisel önlemler arasında gösterilebilir

Başa dön