Turizm Haftası

16/04/2019

Dövizin turizm yoluyla elde edilmesine yönelik faaliyetler, bu sektörün milli ekonomide önem kazanması sonucunu doğurmuştur.

Turizmin, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, ödemeler dengesine verdiği pozitif katkı, ülke ekonomilerinde önemli dinamiklerden biri olmasını sağlamıştır.

Turist ise belirli bir gelire ve boş zamana sahip olan konaklama, yeme, içme ve seyahat gibi somut, dinlenme, eğlenme, merak, kültür, eğitim, spor, dini gerekler vb. soyut amaçlarla sürekli yaşadığı, çalıştığı bölgeden başka bir bölgeye seyahat eden ve gittiği bölgede en az bir gece konaklayan ekonomik anlamda tüketici olan kişi ya da kişiler topluluğu haline gelmiştir. Turizm hizmetleri iki ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar, seyahat ve konaklama hizmetleridir.

“Turizm dendiğinde marka olmalıyız!“

Ülkeler turizm politikalarını belli başlıklar altında toplamalı, marka olmaya giden bu yolda doğru stratejiler belirlemelidir. Ülkemiz adına baktığımızda turizm başlıkları oldukça geniş bir yelpazede bulunuyor. Mevsimlerin zamanında yaşanıyor olması, 4 mevsim turizme elverişli ortam sağlarken bunun yanında gastronomi, arkeoloji, doğa gibi başlıklarda da ülkemizin zenginliği dikkat çekmektedir. Belirlenen bu stratejilerde de turizmciler üzerlerine düşeni yapmalı, ülkenin marka değeri için çaba vermelidir. Ulaşımdan konaklamaya, personel yetkinliğinden hizmet kalitesine kadar turizmcilere oldukça fazla görev düşmektedir.

Türkiye’yi uluslararası arenada lider bir ülke konumuna yükseltmek en büyük hedefimiz olmalı. Bu hedefe ulaşmada sadece gelen turiste değil topluma da turizmde marka olma bilincini aşılamalıyız. Gerçekleştirilen etkinliklerle turizm bilinci ve farkındalığı toplumda yaygınlaştırılmalı, bu yolda mücadelemiz ve kararlılığımız devam etmelidir.

Turizm Haftası’nı Önemsiyoruz

Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde fazlamızın eksiğimizin önemli olduğunu düşünüyoruz. 2019 sezonunun beklentilerini gözden geçireceğimizi umduğumuz bu hafta içerisinde, ülkemizde  görev alan, katkı sunan tüm turizm sevdalısı dostlarımıza  şükranlarımızı  sunuyoruz. Turizm Haftası’nı yürekten kutluyoruz.

Murat ARINCI
OSMED Yönetim Kurulu Başkanı