Satın Alma Dünyasında Yeni Dönem

18/06/2020

Dünyanın kan dolaşımını durduran Covid 19 ile yeni dünya, yaşam ve iş akışı sistemi hayata geçmeye başladı.

Corona döneminde, otel tesis işletmeleri niteliği ne olursa olsun, faaliyetlerde bulunarak çalışmalara başladı. Konaklama tesisleri  varlıklarını sürdürmek için, mutlaka yeterliliği yüksek, iyi bir  satın alma kimliğine gerek duymaktadır. Bu koşullar içinde çalışma sahasını yaratması, olmazsa olmaz, özel bir durumdur. Corona döneminde mesleğimiz adına eski alışa gelmiş satın alma yapılarının tamamen yok olduğu bir gerçektir. Bundan sonraki süreçte otellerde yeni uygulamalara şahit olacağız.

Pandemi Koşullarına Göre Uyum Sağlama Süreci Başlamıştır

Müşteri memnuniyeti hassasiyetlerimizi koruyarak misafirlerimize sistemsel, yaratıcı ve kalıcı yaklaşımlar bulmak zorundayız. Otel yönetimlerinin ürün bazında hassasiyetleri artmıştır. Satın alınan ürünlerde kalite müdürleri, gıda mühendisleri ağırlıklarını koyarak denetimlerini arttırmışlardır. Satın almada görüşme yoluyla toplanan veriler, nitel analiz yöntemleri ile içerik analizi yapılmış  temel bulgulara yeni sitemle  ulaşmıştır.

Satın alma süreci çalışmaları üzerine bulgularda, otel işletmelerinin satın almaya ilişkin olarak, beş temel tema bulunduğunu 2020 yılında oluştuğunu görmekteyiz.

  • Satınalmada nitelikli projeler
  • Kalite marka önceliği
  • Üst düzey satın alma kimliği
  • Satın almada planlama
  • Satın almada süreklilik

Pandemi döneminde satın alma departmanlarına müşteri memnuniyeti konusu üzerinde çok büyük sorumluluklar düşecektir. OSMED Yönetim kurulu olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda kalite marka döngüsünden ödün vermeyeceğimiz dönem başlamıştır .

Ucuz ürün dönemi bitmiştir. Satın alma sorumlusu meslektaşlarımız adına profesyonel şekilde müşteri memnuniyeti daha ön planda olacağa benziyor. Artık tüm departmanlar daha koordine olmalıdır. Kalite markadan ödün vermeden müşteri memnuniyeti oluşturma kesinleşmiştir.

Dijitalleşme döneminin başladığını, dünyada artık bu sistemin en ön saflarda  koştuğunu farkına varmalıyız. Yazılım ve uygulamalar sistemin içeriğini daha detaylı, insan gücünün daha kontrollü ve uygulamalı, ekonomik hale getirmeyi sağlamaktadır. Dijital sistemin önemli  ve farklı gelişimlerle  yaşamamızın içinde var olmaya başladığı bir gerçektir. Dijital, yeni dünya sisteminde olmazsa olmaz hale gelmiştir.

Bundan sonraki süreçte bütün oteller üzerinde yapacağımız çalışmalar, satın alma dünyasını da içinde bulundurduğu dijitalleşmede özel yazılımların ve uygulama sistemlerini hayata geçireceğimizi buradan duyuruyoruz .

Uluslararası turizm acentalarının içinde olacağı ve daha detaylı çalışmaların artık başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

2020 yılının turizim konaklama sektörü için hazırlık yılı olacağını bildirmek isteriz. Bundan sonraki süreçte konaklama sektöründe, acentaların, otellerin, “konsept kalitesine göre verdiği hizmet” tamamen ortadan kalkacaktır.

Bu dönem içerisinde yeni sistemler, farklılıklar oluşturmak zorundayız.

Yeni yarışların, daha da nitelik kazanarak  hayata geçeceğini hissetmeye başladık.

Satıcı ve alıcı arasında da artık detaylarda kişi ve kişisel ilişkilerin, olmadığı ve tesislere gerektiği durumunda, kalite döneminin ön safta koşacağını vurgulamak isterim.

Bundan sonraki dönemde sistemin dışındaki hiçbir yapıya izin verilmeyecektir. Artık corona döneminde, yapılabilecek en önemli çalışmaları 2020 yılının antreman yılı olacaktır.  Corona döneminin, otellerde sağlam temellerin yeniden oluşturulma avantajdır.

Bundan sonraki dönemde, turizim konaklama sektöründe, nitelikli kimliği yüksek, yöneticiler görev başında olacaktır.

Artık sistemsel yapıların içinde “akraba yakınlıklar ilişkilerin” değil daha insan bileğisinin  güçlü olduğu kimlikler yer alacaktı .

Altı temeli boş kişilerle, turizim konaklama sektörü yürümeyeceğini anlamış durumdayız .

Dönemin tamamen bittiği ve tamamen  bundan sonraki süreçte, yenilikler dünya standartlarına göre yürüyecektir.

Kalite marka, insan kalitesi, doğru mesleki bilgisi ve insan kimliği oluşturmamız kesinleşti, bunun sebebi eğitimdir .

Yıllarını konaklama sektörüne vermiş arkadaşlarımız, yeni sisteme eğitim desteklerini güçlendirerek, akreditasyon ölçülerini yükseklere  çıkartmak zorundadırlar .

Muhteşemlikleri  ve mükemmellikleri ortaya çıkartan insanlar görev başında olması mecburiyeti başlamıştır..

Yeni dönemde oluşacak profesyonel kadroların, bu sisteme uyum sağlayacaklarına inanıyoruz. Tüm turizm konaklama sektörü duayenlerine ve  çalışanlarına, işlerinin başında, profesyonel şekilde daha üst yaratıcı Sekmentler yaratan arkadaşlarımıza, tüm camiamıza,  tüm işletmelerimize inşallah çok güzel bir dönemi yaratacağımıza inanıyoruz. Bütün dostlarımıza “coronalı” dönemlerinde   başarılar diliyoruz .