Merkez Yönetim Kurulu

Murat ARINCI

OSMED | Yönetim Kurulu Başkanı

01/05/2019

Satınalma mesleğinde! Başarılı İnsanlar.

Neden Başarılıdırlar?

Açık Fikirlilik.

Başarılı insanlar her zaman açık fikirlidir, bir mesleğe  sahip olmak ve sahip olduğu mesleği daha ileri seviyeye taşımak için daha iyi ve daha farklı yollar ararlar.

Başkalarının daha iyi bir çalışma yöntemi  varsa, kulaklarınızı açınız.

Üretkenlik.

Başarılı insanların üretken kişilikleri ön plana çıkar…

Becerilerini ve güçlerini karşılayan işlerini kurmak için farklı stratejiler bulurlar. Diğer insanların ne yaptıklarına bakarlar ve tam tersini yaparlar. Kalabalığın içinde öne çıkmanın ve benzersiz olmanın bir yolunu bulurlar.

Her zaman Daha İyi Olma İlkesi.

Başarılı bir satınalmacıyı inceleyin; Her gün daha iyi olmaya çalıştıklarını keşfedeceksiniz. Amaçları, bugün dün olduklarından biraz daha iyi olmaktır.

Küçük, günlük, artan gelişmelerin aylar ve yıllar boyunca “mega iyileştirmeleri” oluşturduğunu bilerek hareket ederler.

Beyin Takımı.

Başarılı satınalmacı kendisini sorgulamaktadır. İyi bir  danışmanlığı kendisine terapi yaparak tamamlar ve  doğru yol katederek zamanı verimli kullanır. Başarı yolunda ilerleyen satınalmacı girişimci,  bir şeyler öğretmesi ve  yardım etmesi için üstlerinde başarılı kişilik olgusunu hissettirir.  Ayrıca, onlara satış, pazarlama, satınalma, girişimcilik, iş planlaması, işletme finansmanı ve daha pek çok konuda eğitim veren mentorlara sahiptir.

Güçlü İletişim Becerileri.

Güçlü iletişim becerileri özellikle pazarlamacı ve satınalmacı   olarak masanın iki tarafından bakarak izlenebilirlik ilkesini  hayata geçirerek olayları takip etme zorunluluğunun olmazsa olmazıdır. Ve bu konuda başarıya ulaşmış insanlar etkili sözlü ve yazılı iletişimin önemini kavrarlar.

Mesajlarını davet edecekleri kişilere ve ekip üyelerine nasıl ifade edeceğini bilirler ve başkalarının beden dilini okumakta başarılıdır. Başarılı bir satınalma müdürü kalabalık önünde kendisini iyi ifade edebilmelidir. Algısı yüksek olmalı, en  önemlisi de az ve öz konuşmalıdır. Masanın  karşı tarafındaki tedarikçilere  kibar olma zorunluluğu vardır, ancak düşündüklerini paylaşmaktan korkmamalıdır.

İyi İnsan Olmak.

Başarılı satınalmacı  üstün insan becerilerine sahip olmalı, insanları ve işini sevmelidir. Yeni insanlarla arkadaşlıklar kurmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi kendi alanında gelişim ve girişim olgusunu geliştirmelidir, satınalmacı iyi dinleyici olmalı ve iyi konuşmacıları dinleyerek kendisinde geliştirme yolunda farkındalık yaratmak için önemli bilgileri kendisine yüklemelidir. Sonuçta, iyi bir satınalamacı strateji geliştirerek “uzun soluklu projejeler” geliştirerek yapacağı önemli hamleler adına donanımlı olmak zorundadır.

Hazırlık.

“Zafer hazırlıklıları” başarılı satınalmacı her gün günlerini planlar, zamanını akıllıca yönetir. 

Açık hedeflerini yazılı bir eylem planına dönüştürür, her gün işlerinin doğru akışını sağlamak için zaman ayırır.

Uzmanlaşmış Bilgi.

Satınalmacı büyük alımlar gerekleştirmek için uzmanlık alanlarına uygun eğitimler alarak vizyonunu güçlendirmek zorundadır. Uzmanlaşılmış bilgiler satınalmacıya zenginlik katacaktır. Bu, işe alma, araştırma, ekip oluşturma, başkalarını motive etme, satış aşamasında ürün adına doğru bilgiler edinme “ARGE KALİTE MARKA” olgusu vb. gibi bilgileri kendisine katmasıdır. Başarılı satınalmacı uzmanlık bilgilerini geliştirmek için farklı yollar arar. Kitap okumak, deneme yanılma yoluyla öğrenmek, soru sormak daha fazla bilgi edinmek için kullandıkları yollardan bazılarıdır…

Her ay bilgilerini arttırmak, kendilerini geliştirmek için  tesisleri adına önemli seminerler ve sempozyumlar için bütçe ayırırlar…

Güven.

Başarılı satınalmacılar güvenilir insanlardır  kendilerine, şirketlerine, ürünlerine ve sektörün kendisine inanırlar, iyi bir öz imajları vardır ve ne olursa olsun başarılı olacaklarını bilirler.

Kişisel Sorumluluk.

Başarınızın tamamen size kalmış olmasıdır.

Eğer başarırsanız sizin sayenizde gerçekleşmiştir.

Eğer başarısız olursanız, bu da sizin yüzünüzdendir.

Başarılı olmanız başka birinin işi değildir.

Kendi başarınız için %100 sorumluluk almadan hiç bir zaman hiç bir şekilde başarılı olamazsınız.

Toplum bize başarısızlığımız için başkalarını suçlamayı öğretmez!  Başarılı insanların her şeyin  alternatifini düşünmek zorunda olması, sorumluluk bilincine sahip olmalarını mecbur kılar.

“SONUÇ OLARAK  SATINALMADA ON ALTIN KURAL”

1•   Kendinizi mutlaka doğru ifade edininiz.

2•   Merak uyandırınız ve samimi olunuz.

3•   Olumlu yaklaşımları takip etmeyi bırakmayın.

4•   Net ve sonuç odaklı aydınlatıcı cümleler kurun.

5•   Vizyonunuzu ve misyonunuzu doğru aktarın.

6•   Yanlış birşey yapıyorsanız kendinizi sorgulayın.

7•   Sakin ve rahat olun.

8•   İşinizin odağını terketmeyin.

9•   Zorlayıcı ve ısrarcı değil, keyifli ve pozitif olun.

10. Tebessümü unutmayın…