İnsan Kaynakları sektöründe başarılı bir geçmişe nasıl sahip olunur?

01/05/2019

Müşteri odaklı, ihtiyaca göre personel tedariği konusunda yetkin olmak? 

Analitik düşünebilen personelle, çözüm odaklı ve mümkün olduğunca en az zararla işleri nasıl kapatabiliriz? Artık yöneticilerde beden dili, hitap, etkili sunum teknikleri, diksiyon, protokol kuralları, sosyal medya, kişisel marka ve liderlik sertifikaları şart oldu… 

Hedefe giderken “şartların” içine, uygun aksiyon yaratmak, profesyonel ve kurumsal ilkeleri koymazsanız rekabetten geri kalırsınız.

Günlük, haftalık, aylık hedeflerin hak ediş veri tabanını oluşturarak nitelikli üst düzey yönetici bulmalısınız. Mutabakat sürecine iştirak ederek işletme sahiplerini yeterince “Turizm Konaklama Sektöründe” doğru rotasyonlar hedefine yönlendirebiliyormuyuz?


İyi yöneticiye iyi hak ediş sunarsanız, iyi nitelikli yöneticiler ağı kurarsınız!

“Umutlu musunuz????”

Hep soruluyor bu konu!

Bizim neden dünya çapında markalarımız yok?

Bu topraklardan ham halde fındık, fıstık, ceviz, incir yetişiyor da neden dört başı mamur bir marka ürün var olmuyor? 

Cevap indirgemeci bir yaklaşımla, çok basit aslında: 

Marka, bir düş kurma gücüdür.

BİRAZ DA MARKAYA DEĞİNELİM

“Düş kurma” düşünce gücü türevidir ve düşünceden de öte zihnin bir dördüncü boyut işlevidir. Kolay görünür ama uygulama ayaklarıyla birlikte düşünüldüğünde hiç de kolay değildir. 

Kolay olsaydı şimdiye kadar dünya ölçeğinde ilk 500 marka arasında bir markamız çoktan var olurdu. 

Marka, bir düş kurma gücüdür, diyorum tekrar.

Marka, düş kurmada “becerikli” olmakla ilgilidir. Düş ne kadar renkli, ne denli kapsayıcı ve ne yönlü etkili bir tasarımın ürünü ise tüm bu açılımlar markaya yapışır ve markanın tamamlayıcı düşünce parçaları olurlar. Marka gücüne eklemlenen çekim gücü yüksek bir “mıknatıs etkisi” oluştururlar.

Marka gücü; markanın ürünü basit düzeyde temsilinden çok daha öte bir oluşumun adıdır. Marka gücü; düşünce, iletişim, etkileşim ve süreç birlikteliği içinde ustaca bir kombin ve bütünlük içinde kendini var kılar.

Hayata dostlar bana bu konuda katılır mısınız???

Murat Arıncı

Türkiye Otel ve Satın Alma Müdürleri

Yönetim Kurulu Başkanı